Jan Małeta rzeźbiarz nieznany?

Jedyny syn - Jan Małeta
Jedyny syn – Jan Małeta

Po wpisaniu w wyszukiwarkę na g “Jan Małeta” wyskoczy nam kilka projektów rzeźb przedstawiających Józefa Piłsudzkiego, jeden Śmigły-Rydz, no i jego najbardziej znana rzeźba powojenna czyli “Powstańczy Chrystus“. I tyle.

Nie znajdziemy zdjęcia artysty, ani jego biografii, nic.

Ja przypadkiem natknąłem się na wzmiankę o tym wielkim i utalentowanym artyście 20-lecia miedzywojennego, przeglądając  Tygodnik Ilustrowany z roku 1920.

Dlaczego jest tak mało informacji na jego temat?

 

 

 

Podziel się!

11 komentarzy do “Jan Małeta rzeźbiarz nieznany?”

 1. Jedną z pracowni, albo jedyną, jaką znam z opowiadań pewnej Pani mieszkającej w jego sąsiedztwie w Słupsku na ul. Szczecińskiej, była w podwórku na ul. Kossaka.
  Tam w szopie tworzył swoje dzieła, które są w posiadaniu niektórych mieszkańców miasta, a może kraju?
  Jestem w posiadaniu płaskorzeźby, która przedstawia Chrystusa użalającego się nad ludźmi.
  Przepiękna.

  1. Pochodzil z Tarnowa. Byl bratem lub kuzynem mojego dziadka. Niestety nikt z tego pokolenia juz nie zyje. Znam to z opowiadan siostry mojego Ojca. Bylam wtedy za mala by sie tym glebiej interesowac.

   1. Pani Barbaro!

    Małetowie z Tarnowa to też moja rodzina.
    Mój prapradziadek Franciszek Małeta był kowalem w Strusinie (obecnie vis a vis Dworca kolejowego), był też bratem Józefa Małety ojca Jana – rzeźbiarza.

    Córką Franciszka była moja prababka Michalina Partykowa, jej córką była moja babka Janina Geronisowa, a moją matką była Maria “Lila” z Geronisów Kornecka urodzona w 1923 roku na ul. Krakowskiej w Tarnowie.

    Bardzo proszę o kontakt: mi_kor(małpa)wp.pl , lub tel. 502 275 313

    pracuję nad drzewem Małetów

    z uszanowaniem Mikołaj Kornecki

 2. To też moja rodzina. Był synem Józefa Małety dyrektora szkoły męskiej w Tarnowie i Stefanii z d. Chodackiej. Urodził się w Tarnowie 24 czerwca 1890 r., a zmarł w Warszawie 21 listopada 1962 roku.
  Jego żona miała na imię Alodia, a syn Wojciech też jest rzeźbiarzem, mieszka w Nowym Jorku.

 3. Pani Barbaro i Panie Mikołaju, staram się zebrać jakieś informacje n.t. p.Jana Małety. Czy mają Państwo jakąś fotografię? Smutne jest, że o tak wybitnym artyście tak mało wiadomo. Pozdrawiam serdecznie

  1. Tytuł dodany. Dziękuję za informację. Dopiero teraz widzę, że nie wszystkie zdjęcia są podpisane. A tak przy okazji to te pocztówki wydał sam autor. Aha, w tym artykule z którego pochodzą te zdjęcia ta rzeźba była zatytułowana “Grzesznica”. Pozdrawiam serdecznie
   PS ten link niestety się nie otwiera :(

Dodaj komentarz